Jeżeli zgodnie z obecnymi trendami przyjmiemy, iż słońce to źródło odnawialnej energii to okaże się, iż wykorzystanie słońca to obecnie trzecie, co do zastosowania takie źródło na świcie.
Energia słoneczna wykorzystywana jest w rozmaity sposób. Poprzez kolektory słoneczne kumulowanie energii poprzez lustra odbijające promieniowanie czy wreszcie poprzez fotowoltaikę.
Każda forma dbania o środowisko jest dobra i godna pochwały, więc na naszej stronie nie znajdziecie państwo porównań dotyczących zasadności zastosowania takich czy innych rozwiązań – wszystkie są dobre
Co to jest fotowoltaika?
Oto formalna definicja: Fotowoltaika (PV) – dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego na energię elektryczną, czyli inaczej wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego przy wykorzystaniu zjawiska fotowoltaicznego.
Ja to działa?
Zaczynamy od ogniwa, które jest zbudowane z materiałów półprzewodnikowych (najczęściej jest to krzem), które przewodzi ładunek elektryczny na skutek działania czynników zewnętrznych takich jak promieniowanie słoneczne (czasem temperatura).
Ogniwa łączymy w moduły, aby móc uzyskać oczekiwaną ilość energii. Natomiast grupa takich modłów tworzy panel, jakim jesteśmy zainteresowani. Kilka takich paneli podłączonych do urządzenia o nazwie falownik wytworzy nam prąd. Czy to już koniec? Jeszcze nie, – aby wyjaśnić wszystko nasza instalacja złożona z paneli wyprodukuje prąd stały, który na tym etapie nie może jeszcze trafić do gniazdek – falownik, o którym była wcześniej mowa zamieni prąd stały na prąd zmienny – dopiero teraz spokojnie wykorzystamy naszą darmową energię do zasilenie lodówki, telewizora i wielu innych sprzętów.
Ale co z nadwyżką? Co z naszym zapotrzebowaniem na energię wieczorem lub w nocy, kiedy brak jest słońca?
Tu z pomocą przychodzi magazyn energii oraz licznik dwukierunkowy – na tym ostatnim skupimy się bardziej.
Licznik dwukierunkowy jak sama nazwa wskazuje jest urządzeniem dokonującym pomiaru przepływu prądu w obu kierunkach. Przelicza energię wyprodukowaną przez naszą instalację oraz tą pobraną z sieci. W jakim celu?
Przekazanie naszej chwilowej nadprodukcji do sieci jest mówiąc bardzo ogólnie przekazaniem naszej energii do tymczasowego magazynu, z którego możemy skorzystać w dowolnej chwili.
Ustalenia dotyczące prosumentów, (bo tak nazywamy osoby posiadające instalacje i wytwarzających energię na użytek własny) są dosyć precyzyjnie określone:
Instalacja o mocy do 10kWp – stosunek 1 do 0,8
Instalacja o mocy od 10kWp do 50kWp 1 do 0,7
Co to znaczy?
Dla instalacji do 10 kWp – liczymy przekazaną do sieci energię i możemy odebrać 80% tego, co wprowadziliśmy itd.
Potrzebujesz więcej informacji? Chcesz się dowiedzieć, jakie są panele, falowniki i inne urządzenia? Super – skontaktuj się z nami a nasz doradca wyjaśni wszystko na spotkaniu online lub tradycyjnie twarzą w twarz.